II Jarmark Zawodów Deficytowych

29.05.2019 r. w godz. 10.00-13.00 nad zalewem milickim odbył się II MILICKI JARMARK ZAWODÓW DEFICYTOWYCH zorganizowany przez Powiatowy Urząd Pracy w Miliczu w partnerstwie z Fundacją na rzecz Ziemi Milickiej oraz Milickim Stowarzyszeniem Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych, nad którym patronat objął Starosta Milicki, Burmistrz Gminy Milicz, Wójt Gminy Krośnice i Wójt Gminy Cieszków.

Był on okazją do aktywnego odkrywania tajników pracy w 29 zawodach deficytowych, czyli takich, w których brakuje pracowników na rynku pracy. Zaproszono na niego uczniów ze wszystkich szkół podstawowych powiatu milickiego, umożliwiając im bezpośredni kontakt z pracodawcami, przedstawicielami zawodów, a ponadto reprezentantami szkół oraz innych instytucji szkolących z takich branż jak: budownictwo, opieka zdrowotna, fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne, transport i gospodarka magazynowa, produkcja artykułów spożywczych / usługi gastronomiczne, produkcja metalowych wyrobów / naprawa maszyn, urządzeń, pojazdów samochodowych, edukacja / działalność rachunkowo-księgowa, służby mundurowe. W jarmarku wzięło udział 38 wystawców, a wśród nich także doradcy zawodowi, którzy wspierali młodzież w konstruowaniu karier.

Na kilkuset odwiedzających czekało mnóstwo niespodzianek. Na stanowiskach przeprowadzono wiele zadań i ćwiczeń bezpośrednio związanych z prezentowanymi branżami. Ogłoszono także konkurs na najlepszy kostium zawodowy, na który odpowiedziało 34 uczniów. W trakcie jarmarku odbył się pokaz przygotowanych przez dzieci i młodzież kostiumów, a projektanci tych najciekawszych otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe m. in. rowery, tablet i powerbanki.W związku ze zbliżającymi się wakacjami, dodatkową atrakcję dla uczniów, w postaci pokazu akcji ratowniczej, przygotowali przedstawiciele służb mundurowych i branży medycznej, którzy udzielali jednocześnie porad m. in. nt. bezpieczeństwa nad wodą. Uczestnicy jarmarku mogli także korzystać z kącika gastronomicznego i wysłuchać koncertu dedykowanego wystawcom w podziękowaniu za aktywny udział w wydarzeniu.