Pogoda

Gościmy

Odwiedza nas 12 gości oraz 0 użytkowników.

Petycje-Sprawozdania

pap ico

new-logo

psplogopolicja

lgd dolinakom

zip

tl

POLECAMY

stawy i lasy 

STANOWISKO SAMORZĄDÓW GMIN I POWIATÓW MILICKIEGO I KROTOSZYŃSKIEGO

     1   2   3   4   5   6   7

 

Do
Zarządu Kolei Dolnośląskich S.A.

 

STANOWISKO SAMORZĄDÓW
GMIN I POWIATÓW MILICKIEGO I KROTOSZYŃSKIEGO

 

My, włodarze jednostek samorządowych powiatów milickiego i krotoszyńskiego apelujemy w sprawie funkcjonowania linii kolejowej nr 281 na trasie Krotoszyn-Milicz-Wrocław.

Mając na uwadze rozwój spójnej, funkcjonalnej i efektywnej sieci połączeń kolejowych, a przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa komunikacyjnego mieszkańców powiatów milickiego i krotoszyńskiego wyrażamy niezadowolenie w sprawie przygotowanej oferty połączeń na nowo wyremontowanej linii kolejowej.

Przedstawiona przez Koleje Dolnośląskie oferta nie stanowi konkurencji dla alternatywnych środków transportu. Zaplanowany rozkład jazdy nie uwzględnia rzeczywistych potrzeby mieszkańców. Połączenia nie zapewniają uczniom i studentom dojazdu na godzinę 8.00 do wrocławskich szkół i uczelni, a wielu mieszkańcom powiatów, dojazdu do zakładów pracy. Ponadto zaproponowane połączenia kolejowe, nie są w żaden sposób konkurencyjne dla transportu kołowego, jeżeli podróż z Milicza do Wrocławia zajmuje 1,5 godziny. Przypomnieć należy, że przed remontem linii kolejowej Urząd Marszałkowski deklarował, iż czas podróży wynosić będzie jedną godzinę. Jaki efekt przyniosła więc modernizacja linii, skoro podróż ma trwać tak samo długo, co przed jej remontem. Wnosimy aby część połączeń z Wrocławiem odbywała się z pominięciem dworca głównego w Oleśnicy. Nadto zwracamy uwagę, że zaplanowane ostatnie połączenie
z Wrocławia w kierunku Milcza i Krotoszyna na godz. 19.30 uniemożliwia mieszkańcom powiatów skorzystanie z bogatej oferty kulturalnej miasta Wrocławia.

Wiele do życzenia pozostawia organizacyjna strona reaktywacji linii kolejowej. Poważnym błędem jest brak korelacji połączeń Kolei Dolnośląskich z Kolejami Wielkopolskimi. W rozkładzie jazdy nie uwzględniono skomunikowania w Krotoszynie pociągów Kolei Dolnośląskich z pociągami Kolei Wielkopolskich w kierunku Poznania.

Zwracamy również uwagę, że kuriozalnym wydaje się fakt wyremontowania przystanku kolejowego Rakoniewice Milickie w okolicach Rakłowic, na którym nie będą zatrzymywać się pociągi.

Zgłaszamy stanowczy apel dotyczący zapewnienia porządku wokół terenów dworców kolejowych. Powiat milicki stanowi centrum turystyczne Dolnego Śląska. Z uwagi na swoją bogatą ofertę turystyczną przyciąga turystów z okolicznych miast i województw. Taki stan dworców kolejowych nie jest dobrą wizytówką dla wypracowanej latami renomy Krainy Doliny Baryczy.

W związku z powyższym żądamy uwzględnienia w funkcjonowaniu linii kolejowej numer 281 Krotoszyn-Milicz-Wrocław, uwag zawartych w naszym wspólnym stanowisku.